Loading
2. Uluslararası Çanakkale Çocuk Bienali İçin Hazırlıklar Başladı

2. Uluslararası Çanakkale Çocuk Bienali İçin Hazırlıklar Başladı

21/11/2014

Çanakkale’de 9 Mayıs 2015-7 Haziran 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilecek 2. Uluslararası Çanakkale Çocuk Bienali hazırlıkları başladı. Bienalin tanıtımı ise 21 Kasım Cuma günü Seramik Müzesi’ndeki basın toplantısı ile gerçekleştirildi.

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, 2. Uluslararası Çanakkale Çocuk Bienali Sanat Direktörü Erdinç Alnıak ve Küratör Ani Setyan tarafından düzenlenen basın toplantısında ilk olarak Başkan Gökhan, bienalin sloganından söz ederek konuşmasına başladı. ‘İçim Dışımdan Büyük’ sloganının oldukça gerçekçi olduğuna değinen Başkan Gökhan, “Gerçekten çocukların hayal güçleri, ruhları ufacık bedenlerine sığmayacak kadar büyük” dedi. Büyüdükçe yeni hayaller kurmanın zorlaştığını ifade eden Gökhan, “Çocuklar vasıtasıyla hayallerimizi büyük tutmayı hatırlatalım” diye konuştu.

2015’te Çanakkale Savaşlarının 100. Yılı etkinliklerinin gerçekleşeceğini hatırlatan Başkan Gökhan, bu kapsamda çocuklardan da barış temalı eserler beklendiğini kaydetti. Savaşta en büyük zararı çocukların gördüğünü ve psikolojilerinde onarılamaz yaralar açıldığını belirten Başkan Gökhan, bu konuya da vurgu yapılacağını söyledi. Bienalin uluslararası boyutu ile birlikte dünya çocuklarının da etkinliklerde yer alacağının altını çizen Gökhan, “Dünya çocukları diyerek tüm farklılıkları yok sayıyoruz, dışlıyoruz ve bir tek sıfatı öne çıkarıyoruz; çocuk. Din, dil, ırk hiçbir temeli yok, bu bienale katılmak için çocuk olmak yeterli” dedi. Başkan Gökhan, dünya ülkelerinin yanı sıra, Türkiye’de de İstanbul, Ankara, İzmir, Diyarbakır, Tekirdağ, Adana, Sinop, Muğla, Denizli, Mardin, Van, Manisa, Mersin, Balıkesir, Bursa, Antalya, Gaziantep, Antakya, Kars, Samsun, Batman illerine de çağrıda bulunulduğunu sözlerine ekledi.

Başkan Gökhan’ın ardından bir konuşma yapan Erdinç Alnıak ise, yurtdışından Çin, Filistin, İran, Ermenistan, Fransa, İngiltere, Amerika, Singapur, Mısır gibi her kıtadan pek çok ülkeyle temaslar kurulduğunu belirterek, ikinci kez düzenlenen Çocuk Bienalinde daha çok çocuğa ulaşmayı hedeflediklerini söyledi. Herkesin bir zamanlar çocuk olduğunu ifade eden Alnıak, bu nedenle kentteki her kesime ulaşmak için bienal mekanları açısından da kentin pek çok noktasını kullanmak istediklerini kaydetti.

Küratör Ani Setyan da çocukların iç dünyalarının çok zengin olduğunu belirterek, bienalin bu anlamda çocuklara olan katkılarından söz etti.

Bienal Hakkında
2. Uluslararası Çanakkale Çocuk Bienali kapsamında çocuklar, gençler ve eğitmenlerin farklı sanat disiplinleriyle, farklı malzeme, teknik ve ifade biçimleriyle tanışması ve özgün işler çıkarması amacıyla atölye çalışmaları, seminer, söyleşi ve sanatçı buluşmaları gerçekleştirilecek ve çalışmaların sonucunda ortaya çıkan işler kentin farklı mekanlarında izleyiciyle buluşacak.
Çanakkale’de bir çocuk bienali düzenleme fikri, 2010 yılında 2. Uluslararası Çanakkale Bienali sırasında çocukların önerisiyle gerçekleştirilen “Arkadaşım Bienal” projesi esnasında ortaya atıldı. Projeye çocukların yoğun ilgisi sonucunda 2011-2012 yıllarında Mavitay Çocukların Kültür Evi ve Çanakkale Belediyesi öncülüğünde; yerel, ulusal ve uluslararası düzeyde birçok kurum ve kişiyle ortaklık kurularak 1. Uluslararası Çanakkale Çocuk Bienali gerçekleştirildi.
Hayallerin sanat yoluyla bir araya geldiği 2. Uluslararası Çanakkale Çocuk Bienali birlikte hayal etmek ve birlikte üretmek üzere dünyanın bütün çocuklarına açık.

betmatik ligobet nisanbet betebet hiltonbet milosbet