Loading
“Kadın ve Sanat” Temalı Kadın Buluşması Etkinlikleri Devam Ediyor

“Kadın ve Sanat” Temalı Kadın Buluşması Etkinlikleri Devam Ediyor

11/09/2014

Bu yıl ‘Kadın ve Sanat’ temasıyla düzenlenen Kadın Buluşması etkinlikleri, ikinci gününde de renkli etkinliklerle devam etti.

Kadın Buluşması etkinlikleri kapsamında kardeş kent Osnabrück ve Osnabrück’ün kardeş kenti Greifswald’dan gelen kadın konuklar ile birlikte kentli kadınların da katıldığı etkinlikler, Seramik Müzesi’nde gerçekleşti.

Buluşmanın ikinci gününde ilk olarak Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Seramik Bölümü’nden Doç. Ayşe Güler Çanakkale’de seramik sanatının durumu hakkında bir sunum gerçekleştirdi. Güler, Troia’dan Cumhuriyet dönemine kadar olan süreci katılımcılarla paylaşırken, Çanakkale seramiklerinin özellikleri hakkında da bilgiler verdi.

Kadınların seramik deneyimi
Buluşmada diğer bir renkli etkinlik de, ÇOMÜ Seramik Bölümü Öğr. Gör. Ergün Arda ile birlikte gerçekleşti. Troia formundan objeler meydana getiren Arda, çömlekçilik hakkında da uygulama ile ilgili bilgiler verdi. Arda’nın canlı seramik performansının yanı sıra katılımcı kadınlar da seramik çalışmasını deneyimleme fırsatı buldu.

Kendi tasarımlarını yaptılar
‘Kadın ve Sanat’ temasının işlendiği etkinlikler kapsamında ÇOMÜ Tekstil Bölümünden Öğr. Gör. Zerrin Güzel de, katılımcılarla birlikte kumaş baskı teknikleri üzerine bir çalışma gerçekleştirdi. Güzel, kumaş baskı tekniğinin tarihçesi hakkında bilgiler verirken, kadınlar da aldıkları bilgiler doğrultusunda kendi tasarımlarını kumaşa aktardı.

Kadın Buluşması etkinlikleri 11 Eylül Perşembe günü, Öğr. Gör. Eşref Bülent’in Çanakkale Halıları sunumu ile devam edecek. 12 Eylül Cuma günü ise programın onur konuğu CHP İstanbul Milletvekili Sayın Şafak Pavey, 09:30’da Seramik Müzesi’nde kadınlarla buluşacak.