Loading
Silüetler / Süreli Sergi #26

Silüetler / Süreli Sergi #26

18/01/2023 - 17/03/2023 - SERGİ

sürelisergiler 26
Kamuran Özlem Sarnıç
Silüetler
18 Ocak – 17 Mart 2023

Çanakkale Belediyesi Seramik Müzesi’nde 18 Ocak-17 Mart 2023 tarihleri arasında Kamuran Özlem Sarnıç’ın Silüetler Seramik Sergisi açılıyor.

1974’te Eskişehir’de doğan sanatçı seramik eğitimini Anadolu Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Seramik Sanatlar Bölümü’nde 1997 yılında tamamladı. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra 1999’da Dumlupınar Üniversitesi Kütahya Meslek Yüksekokulu’nda Öğretim Görevlisi olarak akademik çalışmalarına başladı. 2004 yılında Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Seramik ASD’de Yüksek Lisansını “Seramik Sanatında Sgraffito Süslemeler” tezi ile 2011 yılında ise Sanatta Yeterlilik derecesini aynı üniversitenin Güzel Sanatlar Enstitüsü Seramik ASD’de “Seramik Sanatında Optik Yanılsama-Kullanımı ve Uygulamaları” teziyle tamamladı. 2004-2010 yılları arasında Anadolu Üniversitesi Bozüyük Meslek Yüksekokulu’nda öğretim görevlisi olarak çalışan sanatçı halen Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü’nde Doçent unvanıyla akademik yaşamını sürdürmektedir. Beş kişisel sergisi bulunan sanatçı sanatsal faaliyetlerini; yurtiçi, yurtdışı sergi, sempozyum, konferans katılımları ile sürdürmekte, eserleri ABD, Çin Halk Cumhuriyeti, Çekya, Belarus, Romanya, İspanya gibi yabancı ülkelerde ve ülkemizde birçok koleksiyonda yer almaktadır.

Sanatçı eserleri hakkındaki manifestoda “Silüet, arkadan aydınlatılan ve daha açık bir arka plana karşı karanlık görünen bir kişinin, nesnenin veya sahnenin görüntüsünü ya da temsilini tanımlamak için kullanılan bir terimdir.

Bu terim 18. yy da fotoğrafçılığın ortaya çıkmasından önce, siyah karttan kesilen silüet şeklindeki profiller vasıtasıyla bir kişinin görünüşünü kaydetmenin en ucuz yolu olarak kullanılmıştır. Tüm bunlardan çok daha önce MÖ. 7. ve 5. yüzyıllar arasında yaygın olarak bilinen Yunan siyah figürlü seramikleri silüet olarak boyanmış figür ve nesnelerin profil görünümleri ile klasik döneme doğru ilerlerken bu figür veya motiflerin birer gölge gibi göründüğü silüet tekniği ile tarihte önemli bir yere sahip olmuştur. İşte tüm bu ön bilgiden yola çıkarak yaşamdan kopartılan, yok edilen ya da değeri farkında olunmayan ve bu nedenle de hafızamızda çok net yeri olamayan ama var olan görüntüler olarak tanımlayabileceğimiz bazı siluetlere bu sergi vasıtasıyla vurgu yapılmak istenmiştir.

İçinde bulunduğumuz çağ hakikat ötesi olarak nitelendirebileceğimiz post-truth kavramının yenice sözlüklere ve dillere dahil olduğu bir dönemdir. Post-truth kavramı pek çok akademik çalışmaya konu edilmiştir ve gerçeğin önemsizleşmesi bakımından da felsefe ve sosyoloji tartışmalarına da dahil olmuştur. Silüetler sergisi, postmodern çağda anlamını yitiren pek çok kavram gibi, gerçekliğin de postmodernizmin bir ürünü olan post-truth çağında hızla önemini yitirmesi durumunu sorgulamayı amaçlamaktadır.

Serginin öznesi olan silüetlere üç gruba ayırarak odaklanılmıştır. Birinci grupta yok olma tehlikesi içindeki endemik bitkilere, ikinci grupta hayvanlara, üçünü grupta ise kadın cinayetlerine dikkat çekmek istenerek seramik yüzeylere söz konusu grupların silüetleri işlenmiş ve görsellerden kesitler çerçeve içerisine alınmıştır. “demektedir.

Ayrıntılı bilgi için;
Cevatpaşa mah. Kaya sok.
No:31-33 Çanakkale
Tel: 0286 211 0130
Çanakkale Seramik Müzesi pazartesi günleri ziyarete kapalıdır.
www.canakkaleseramikmuzesi.org

Değerli kentlilerimiz, gerçekleştirilecek etkinlik kapsamında Çanakkale Belediyesi resmi sosyal medya hesaplarında ve web sitesinde yayınlamak, ayrıca arşiv oluşturmak üzere fotoğraf ve video kaydı alınacaktır. Bu bilgilendirme 6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca yapılmakta olup ayrıntılı bilgi için Belediyemiz internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.