Loading

Başkanın Mesajı

Müzemizi ziyaret eden değerli misafirimiz, Merhaba;

Kentimiz, her yanı tarihi ve kültürel zenginliklerle dolu bir coğrafyanın kalbinde yer alıyor. Troya başta olmak üzere antik şehirler, Kaz Dağı ve Çanakkale Boğazı gibi doğa harikaları, şehitlikler ve tek tek ismini sayamayacağımız kadim Anadolu halklarından bugüne kalan diğer kültürel miraslar…

İşte bu kültürel mirasın en değerlilerinden birisi; seramik, Çanakkale Seramiği.

Öyle ki, kentimiz dünya üzerinde adını seramikten almış olan üç kentten birisi.

Bu değerli mirasın korunması ve yaşatılması gerekliliği ortaya çıktığında bir müze kurma kararı aldık. Amacımız, geçmişten bugüne kent kimliğini yansıtırken, aynı zamanda geleceğe ışık tutan, sürekli gelişen, devinim halinde ve yaşayan bir müze yaratabilmekti. Bu çerçevede Çanakkale Seramik Müzesi çok önemli bir misyonu üzerine aldı.

Müze binası olarak restore edilen bu tarihi mekân, geleneksel seramiğimiz için hem bir koruma alanı, hem de geleceğe yolculuğunda ona destek olacak bir yaşam alanı olma özelliği taşıyor.

Tarih, kültür ve sanatın bir araya gelişinin en güzel örneklerinden birisi olan Çanakkale Seramiğinin yaşaması ve geleceğe aktarımı konusunda büyük bir hassasiyet gösteren, özveri ile emek veren herkese ve bu emeğe değer katan siz değerli misafirlerimize teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum.

Saygılarımla.

Ülgür GÖKHAN
Belediye Başkanı

betmatik ligobet nisanbet betebet hiltonbet milosbet