Loading
“BİRLİKTE”

“BİRLİKTE”

14/06/2023 - 14/07/2023 - SERGİ

Halide OKUMUŞ Seramik Sergisi
14 Haziran-14 Temmuz 2023

Açılış: 14 Haziran 2023 Saat: 17.00
Çanakkale Belediyesi Seramik Müzesi Bahçesi

“BİRLİKTE” Farklıların birliği, birlikteliği ile Çanakkale’ de Cumhuriyetimizin temellerini atan birlik ruhuna Cumhuriyetimizin 100. yıl dönümünde minnet ve saygı duruşu olarak sergilenmektedir.
Zamanlar, mekânlar, gelişimler, dönüşümler, döngüler ayrı görülse de var olan her şeyin döngü sürecinde bir şekilde birbirinin bir parçası, tamamlayanı olabildiğini, farklılıkların döngü sürecindeki evrilme aşamalarının görünümü olduğunu düşünen Halide Okumuş, döngü sürecinde birbirinin tamamlayanı olabilme durumunu kıymetli bulmaktadır.
Birbirinin tamamlayanı olabilme konusundaki duygu ve düşüncelerinin ifade aracı olarak kullandığı ilk zarlarını “1 Mİ BÜYÜK, ALTI MI?” sorusuyla 2005 yılında atmış, zarı bilindik biçiminin dışında özgün bir sunumla ve her seferinde farklı biçimlerin eklenmesiyle zenginleştirerek kişisel sergisi ve çeşitli karma sergilerde aynı sorgulama ile izleyiciyle buluşturmuş, bu sorgulamaya izleyicileri de dâhil etmiştir.
Bugün zar çıkışlı daha da zenginleştirilmiş olan çoklu biçimlerle farklıların birliği, birlikteliği ile yapılan düzenlemeyi izleyicilerine “BİRLİKTE” başlığı ile birlik olarak sunmuştur.
Halide Okumuş 1970 yılında Ordu / Mesudiye’ de doğdu.
1995 Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik ve Cam Anasanat Dalı lisans, 2000 Mimar Sinan Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Seramik Bölümü Yüksek Lisans, 2008 Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Seramik ve Cam Anasanat Dalı Sanatta Yeterlik mezunudur.
1997-2009 Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Çan MYO, Seramik Bölümü Öğretim Görevlisi olarak çalıştı. 2009’dan buyana Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim üyesi olarak çalışmaktadır.
Okumuş; üç kişisel sergi açtı, yurtiçi ve yurtdışında birçok karma sergiye katıldı. On yıl süreyle Çanakkale Ekim Geçidi Cumhuriyet sergilerini düzenledi.
Hayatındaki geriye dönük verileri, izleri birleştirdiğinde, her şeyin bir zamanı olduğu ve hiçbir şeyin tesadüf olmadığı noktasından hareketle, çalışmalarındaki ruh, söz, eylem birlikteliğine dışarıdan bakabilmenin ve görebilmenin keyfi ile çalışmalarını kavramsal sanat ve minimalizm bağlamında sürdürmektedir.

betmatik ligobet nisanbet betebet hiltonbet milosbet