Loading
Çanakkale Seramik Müzesi’ne Tarihi Kentler Birliği Uygulama Ödülü

Çanakkale Seramik Müzesi’ne Tarihi Kentler Birliği Uygulama Ödülü

11/12/2014

Çanakkale Seramik Müzesi, Tarihi Kentler Birliği’nin kültür mirasını koruma çalışmalarını özendirmek amacıyla, üye belediyeleri arasında düzenlediği ‘Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması’nda ‘Uygulama Ödülü’ne layık görüldü.

Yarışma kapsamında proje ve uygulamalarıyla başvuruda bulunan belediyelerin çalışmaları, önce Tarihi Kentler Birliği’nin mimarlık, şehircilik, arkeoloji, sanat tarihi, hukuk ve kent yönetimi alanlarındaki uzmanlardan oluşan Danışma Kurulu tarafından inceleniyor ve bu incelemeler Birlik Encümeni tarafından karara bağlanıyor.

14 Kasım 2014 tarihinde Antalya’da gerçekleştirilen ödül töreninde “Metin Sözen Koruma Büyük Ödülü”, “Süreklilik”, “Proje”, “Uygulama” gibi dallarda verilen ödüller sahiplerini buldu. Çanakkale Belediyesi’nin yanı sıra Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Antalya Büyükşehir Belediyesi, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, Konak Belediyesi, Adana Büyükşehir Belediyesi ödül alan diğer Belediyeler arasında.

Tarihi Er Hamamı’nın, binanın ruhuna ve atmosferine dokunulmadan restore edilerek, Çanakkale’ye adını veren seramiklerini yaşatmak adına 08 Kasım 2013 tarihinde açılışı gerçekleşen ve Aralık 2014’te resmi “Müze” unvanını alan Çanakkale Belediyesi Seramik Müzesi; Geleneksel Çanakkale Seramikleri mirasını saklamakla birlikte kenti, usta seramikçilerin eserleriyle buluşturmaya devam ediyor.