Loading
Geleneksel Çanakkale Seramikleri, Argilla Seramik Fuarı’nda Tanıtıldı

Geleneksel Çanakkale Seramikleri, Argilla Seramik Fuarı’nda Tanıtıldı

05/09/2014

İtalya’nın Faenza kentinde bu yıl dördüncüsü düzenlenen Argilla Seramik Fuarı’na Çanakkale Belediyesi de katıldı.

17 farklı ülkeden yüzlerce seramik sanatçısının katıldığı fuarda Çanakkale de, geleneksel Çanakkale seramikleri ile yer alıyor. Fuara Türkiye’den ilk kurumsal katılımı ise Çanakkale Belediyesi gerçekleştirdi.

3 Eylül 2014 tarihinde Venedik’e iniş yapan Çanakkale heyeti, ilk olarak Venedik’te 14. Kez düzenlenen Mimarlık Bienalini ziyaret etti. Bienalin ardından Ravenna’nın Faenza kentine hareket eden kafile, burada Faenza Belediye Başkanı Giovanni Malpezzi ve Fuar Koordinatörü Guiseppe Olmetti ile görüşerek ortak projeler yürütülmesine ilişkin işbirliğine karar verdi.

Ziyarette konuşan Belediye Başkanı Malpezzi, Çanakkale’yi Faenza’da görmekten mutluluk duyduğunu belirtirken, bundan sonra Avrupa’da gerçekleştirilecek olan projelerde Çanakkale’yi de görmek istediklerini söyledi. Görüşmenin ardından Başkan Gökhan, Faenza Belediye Başkanı Giovanni Malpezzi’ye Çanakkale seramiği hediye etti.

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ve eşi Hale Gökhan, Çanakkale Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Özlem Eryiğit, Çanakkale Belediyesi Seramik Müzesi Koordinatörü Övgü Gökdağ, Çanakkale Belediyesi Seramik Atölyesi personeli Burak Çiftçi ve ÇOMÜ GSF Yard. Doç. Halide Okumuş’un yer aldığı Çanakkale Heyeti 5-7 Eylül 2014 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan fuarda Çanakkale’yi, 65 parça seramik eser ile tanıtacak.