Loading
“Usta Değil Hala Öğrenciyim”

“Usta Değil Hala Öğrenciyim”

16/12/2015

Çanakkale Seramik Müzesi ile Çanakkale Kent Konseyi Kültür ve Sanat Meclisi – Geleneksel Çanakkale Seramikleri Çalışma Grubu’nun ortaklaşa düzenlemiş olduğu ‘Seramik Buluşmaları’nın ikincisi Salı günü gerçekleşti. Kentin son seramik ustası 74 yaşındaki İsmail Bütün’ün konuşmacı olarak katıldığı buluşmada, 1950’li yıllarda seramikçilik ve zorlukları katılımcılar ile paylaşıldı.

Kent Konseyi Kültür ve Sanat Meclisi – Geleneksel Çanakkale Seramikleri Çalışma Grubu’nun Çanakkale Belediyesi Seramik Müzesi desteği ile bu ay ikincisini düzenlediği ‘Seramik Buluşmaları’nda konuk eski çanakçılardan, çanakçı Ahmet Bütün’ün hem oğlu hem çırağı, kentin son ustası İsmail Bütün oldu. Çanak çömlek kenti Çanakkale’de çocukluğundan bu yana geçen yaşamının tamamını seramiğe vermiş, 32 yıl önce emekli olmasına rağmen hala Çanakkale Belediyesi – Çanakkale Seramiği Anı Eşya Üretim Merkezi’nde Çanakkale Seramiği’ni yaşatmak adına büyük uğraş veren 74 yaşındaki Bütün, 1950’li yıllarda kentteki seramikçiliği izleyicilerle paylaştı. Yoğun katılımın olduğu buluşmada Bütün, Çanakkale’de çamurun nereden çıkarıldığını, ustanın önüne hangi aşamalardan geçerek geldiğini, nasıl işlendiğini ve fırınlandığını anlattı. Seramiğin eşsiz bir malzeme olduğunu ve her gün yeni bir şeyler öğrendiğini ifade eden Bütün; “Çocukluğumdan bu yana çanak-çömlek yapıyorum. Hala usta değil, öğrenciyim” dedi. Sohbet havasında geçen buluşmada katılımcıların sorularını da yanıtlayan son usta Bütün, seramik sanatının Türkiye’de iyi bir noktaya gelmesi için toplumun bilinçlendirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

İsmail Bütün kimdir?
Çanakkale’ye adını veren çanakların üretiminde yıllarca yer alan Ahmet Bütün’ün oğlu olan İsmail Bütün, Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Geleneksel El Sanatları sanatkarı ünvanını almıştır. Çalıştığı yıllar boyunca çeşitli seramik etkinlikleri, sempozyumlarda yer alan, yarışmalara katılmış ve kendisine çeşitli kurumlardan birçok plaket verilmiştir. Son usta Bütün, Çanakkale Belediyesi tarafından Özgürlük Parkı’nda oluşturulan Çanakkale Seramiği Anı Eşya Üretim Merkezi’nde ‘usta’ olarak çalışmalarına devam etmektedir.

betmatik ligobet nisanbet betebet hiltonbet milosbet